Konkida yugurish sporti
Konkida yugurish sporti yoki maksimal tezlikda konkida yugurish - bu konkida iloji boricha tezroq yopiq doira ichida muzda ma’lum masofani bosib o‘tish kerak bo‘lgan sport turi. U klassik va short-trekka bo‘linadi. Odatda, "konkida yugurish " iborasi 400 metrlik ovalda klassik musobaqalarni anglatadi.
Tarixi
Konkida yugurish , XVII asr boshlarida gollandiyalik musavvir chizgan surati
Konkida yugurish eng qadimgi sport turlaridan biridir. "Ot" so‘zi haqida birinchi eslatma Gemaxning "Angliya-Niderlandiya lug‘ati"da (1648) topish mumkin. Arxeologlar tomonidan topilgan eng qadimiy konkilar Shimoliy Qora dengiz mintaqasida 3200 yil avval yashagan ko‘chmanchi qabilalar bo‘lgan kimmeriylarga tegishli edi.
Birinchi rasman qayd etilgan musobaqa 1763-yil yanvar oyida Buyuk Britaniyada bo‘lib o‘tdi. Musobaqada 46 daqiqada 15 milya masofani bosib o‘tgan janob Lemb g‘olib chiqdi. Konkida yugurish sport turi sifatida 19-asrning ikkinchi yarmida rivojlangan. 1742-yilda Edinburgda dunyodagi birinchi konkida yugurish klubi tashkil etildi va 1830-yilda London va Glazgoda, 1849-yilda Filadelfiyada, 1863-yilda Nyu-Yorkda, 1864-yilda Tronxaym va Peterburgda bunday klublar paydo bo‘ldi. 1879-yilda Angliyada Milliy konkida yugurish federasiyasi ta’sis etildi [1]. Angliya dunyoda birinchi bo‘lib 1879-yil 8-dekabrda o‘tkazilgan milliy chempionatni tashkil qildi.
1889 yilda Gollandiyaning Amsterdam shahrida konkida yugurish bo‘yicha birinchi jahon chempionati bo‘lib o‘tdi. Unda rossiyalik Aleksandr Panshin g‘oliblikni qo‘lga kiritdi. Uch yil o‘tgach, bugungi kunda faoliyat olib borayotgan 60 dan ortiq milliy federasiyalarni birlashtirgan Xalqaro konkida yugurish ittifoqi (ISU) tashkil etildi. ISU 1889-yilgi professional musobaqalarni e’lon qildi va 1893-yilda Amsterdamda erkaklar o‘rtasida birinchi rasmiy jahon chempionatini o‘tkazdi. O‘sha yili birinchi rasmiy Yevropa chempionati bo‘lib o‘tdi. Birinchi rasmiy jahon chempioni gollandiyalik Eden, Yevropa chempioni esa shved Eriksson hisoblanadi. 1901-yilda Stokgolmda o‘sha mahalda Rossiya imperiyasi tarkibida bo‘lgan finlyandiyalik Frans Vaten jahon chempioni bo‘ladi, rossiyalik Nikolay Strunnikov esa 1910—1911-yillardagi jahon chempionatlari va 1910-yilgi Yevropa chempionatida g‘olib chiqadi.
Konkida yugurish bo‘yicha rekordlar 1890-yildan buyon qayd etilib kelingan.
Ayollar o‘rtasidagi jahon chempionati 1936-yildan, Yevropa chempionatlari esa 1970-yildan o‘tkazib kelinmoqda. Shuningdek, 1970-yildan boshlab sprint ko‘pkurash bo‘yicha jahon chempionatlari(500 va 1000 m masofaga yugurish natijalariga ko‘ra) o‘tkazila boshlandi.
1996 yildan boshlab jahon chempionatlari yakka holatdagi masofalarda o‘tkazib kelinmoqda. Birinchi marta 1985/1986-yilgi mavsumda paydo bo‘lgan jahon chempionatining bosqichlari ham bor. 2005/2006-yilgi Jahon chempionati mavsumida jamoaviy poygalar, 2011/2012-yilgi mavsumdan ommaviy startgacha, 20015/2016-yildan boshlab jamoaviy sprint vujudga kela boshladi.
2017-yildan boshlab Yevropa chempionati shakli o‘zgardi: toq yillarda musobaqalar klassik va sprint ko‘pkurash, juft yillarda yakka holatdagi masofalarda o‘tkaziladi.
2020-yilda birinchi to‘rtta qit’a - Amerika, Osiyo, Afrika va Okeaniya chempionati bo‘lib o‘tadi, u Yevropadan tashqari mamlakatlar uchun Yevropa chempionatining o‘xshashligi sifatida ishlab chiqilgan.
Qishki Olimpiya o‘yinlari dasturiga 1924-yildan boshlab erkaklar uchun konkida yugurish kiritilgan bo‘lsa, 1960 yildan boshlab ayollar uchun musobaqalar ham o‘tkazib kelinmoqda. Chempionat to‘rtta masofaga – 500, 1500, 5000, 10000 m va ko‘pkurash bo‘yicha o‘tkaziladi. 1928-yilda 10000 m masofada musobaqalar o‘tkazilmadi, ko‘pkurashda hech qanday ofset bo‘lmadi. Qishki Olimpiya o‘yinlarining zamonaviy dasturiga qisqa - 500, 1000 (erkaklar uchun 1976-yildan) va 1500 m, uzoqqa - 3000, 5000 (1988-yildan buyon ayollar uchun) va 10 000 m masofalarni bosib o‘tish kiradi. Raqobatchilar juft bo‘lib yugurishadi - biri tashqi tomondan, ikkinchisi ichki yo‘laklarda. Terma jamoadan har bir masofada 3 nafardan sportchi ishtirok etishi mumkin. 1972-yilgach a erkaklar uchun 500 va 1500 m masofalarda 4 nafar sportchi qatnashishi mumkin edi. Ko‘pkurashda mutlaq chempionlik o‘ynamaydi. Faqat 1924-yilda Olimpiya chempioni to‘rtta masofada egallagan o‘rinlar yig‘indisiga ko‘ra bu yugurish tezligini oshirish imkonini berdi.
1967-yilda ISU short-trekni o‘z zimmasiga oldi, garchi u 1976-yilgacha xalqaro musobaqalarni tashkil qilmagan bo‘lsa ham. Short-trek bo‘yicha jahon chempionati 1981-yildan buyon o‘tkazib kelinadi. Yevropa chempionatlari esa 1997 yildan buyon o‘tkazib kelinmoqda. 1988-yil Kalgari Olimpiadasida short-trek konkida yugurish ko‘rgazmali sport turi edi. 1992 yilgi Olimpiadadan boshlab short-trek Olimpiada o‘yinlari dasturiga kiritilgan. 2014 yil Sochida bo‘lib o‘tgan Olimpiadada short-trekda 8 ta mukofotlar to‘plami (konkida yugurish bo‘yicha - 12) o‘ynaldi.
Muz stidagi birinchi chempionat 1959-yilda Gyoteborgda bo‘lib o‘tgan Yevropa chempionati edi. 1960-yilda esa Skvo-Vellida sun’iy muz ustidagi birinchi Olimpiya o‘yinlari bo‘lib o‘tdi.
1985—1986-yillarda birinchi to‘liq qoplangan konki maydonlari vujudga keldi - biri Berlinda, ikkinchisi Xerenvenda. 1987-yilgi klassik ko‘pkurash bo‘yicha jahon chempionati birinchi bo‘lib tom ostida o‘tkazildi. 1988-yilda Kalgaridagi Olimpiya o‘yinlaridagi musobaqalar ham yopiq holatda o‘tkazildi.
Sportchilarning ekipirovkasi ham o‘zgardi - yangi kostyumlar qo‘llanila boshlandi, 1997-yilda yangi turdagi konki paydo bo‘ldi – klap-skeyt. Bu o‘z navbatida yugurish tezligini oshirish imkonini berdi.
Musobaqa
Klassik konkida yugurish musobaqalari quyidagi formatlarda o‘tkaziladi:
— ko‘pkurashi (inglizcha allround);
— yakka shakldagi masofalarda, jumladan, jamoaviy poyga, ommaviy start va jamoaviy sprint bo‘yicha bo‘ladi.
Allround formatlarning eng qadimgisidir. Sportchilar to‘rtta masofada bahslashadilar, ularning jamlamasi g‘olibni aniqlaydi. Ko‘pkurashning uch turi mavjud: sprint - 500 m + 1000 m + 500 m + 1000 m; kichik - 500 m + 1500 m + 1000 m + 3000 m va klassik - 500 m + 5000 m + 1500 m + 10000 m (ayollar uchun 10000 metr masofa 3000 metrga almashtiriladi). Har bir poyga uchun ball beriladi — 500 m masofani bosib o‘tgan har bir soniya uchun 1000 ball beriladi. Boshqa masofalardagi vaqt bu masofa 500 m dan ortiq bo‘lgan raqamga bo‘linadi va natijada olingan raqam oldingi masofalar uchun olingan ballar yig‘indisiga qo‘shiladi. Shunga ko‘ra, eng kam miqdorda ochkolar jamlagan sportchi g‘olib hisoblanadi.
Jahon chempionatlari klassik va sprint ko‘pkurash, Yevropa va individual sprint va klassik ko‘pkurash bo‘yicha davlat chempionatlari o‘tkaziladi.
Jahon chempionatlarida individual masofalardagi musobaqalar alohida va Jahon kubogining bosqichlarida o‘tkaziladi. Poygalar 500 m, 1000 m, 1500 m, 3000 m (faqat ayollar), 5000 m va 10000 m (faqat erkaklar uchun), jamoaviy poyga, ommaviy start va jamoaviy sprint bo‘yicha ham o‘tkaziladi. 1996-yildan boshlab sportchilarning imkoniyatlarini barqarorlashtirish maqsadida 500 m masofada ikkita poyga o‘tkazildi. Har bir konki uchuvchisi birinchisi ichki yo‘lda, ikkinchisi - tashqi yo‘lda start oladi.
Jamoaviy poygada mamlakat bo‘yicha bitta ayollar va bitta erkaklar jamoasiga kirishi mumkin. Musobaqada uchta konki uchuvchidan iborat ikkita jamoa ishtirok etadi. Ular bir vaqtning o‘zida to‘g‘ridan-to‘g‘ri ichki qismning o‘rtasidan maydonchaning qarama-qarshi tomonlarida start olishadi. Ayollar olti, erkaklar sakkizta doira bo‘ylab yugurishadi.
Jamoa sprintida uchta konkida uchuvchidan iborat ikkita jamoa poygada qatnashadi. Ular bir vaqtning o‘zida maydonning qarama-qarshi tomonlarida ichki qismning o‘rtasidan to‘g‘ridan-to‘g‘ri boshlanadi va uchta aylana bo‘ylab yuguradi. Birinchi aylanadan so‘ng ikkita konki uchuvchi yuguradi, oxirgi tur bitta bilan yakunlanadi.
Ommaviy-startda bir vaqtning o‘zida bir nechta konkida uchuvchilar musobaqani boshlab beradi. Masofa davomida g‘alaba qozonish uchun bir nechta oraliq finishlar amalga oshiriladi, bunda birinchi uchtasi ochko oladi (5 ballgacha). Oraliq marralarda qo‘lga kiritilgan ballar umumlashtiriladi. Asosiy marrada birinchi uchlik qo‘shimcha 60, 40 va 20 ball oladi. Sportchilar to‘plagan ochkolari soniga ko‘ra yakuniy o‘rinni egallaydi, ochko to‘plamagan sportchilar o‘z vaqtida quyidagi o‘rinlarni egallaydi.
Musobaqalar 100 va 300 m masofada (asosan bolalar o‘rtasida), bir milya, konkida yugurish marafonida ham o‘tkaziladi.
Short-trek musobaqalari bo‘yicha: Sportchilar 500 m, 1000 m, 1500 m, 3000 m masofalarga va estafeta poygalarida: ayollar uchun - 3000 m, erkaklar uchun - 5000 m.masofani bosib o‘tishadi.
Jah on chempionatlari, Yevropa chempionatlari, jahon kubogi, milliy chempionatlar o‘tkaziladi, shuningdek, ular Olimpiya o‘yinlari dasturiga ham kiritilgan.
Yugurish yo‘lakchasi
Yugurish yo‘lakchasi konkida yugurish sporti klassik variantda oval uzunligi 400 yoki 333,3 metr tashkil etadi. Barcha yirik musobaqalar faqat uzunligi 400 metr bo‘lgan yo‘laklarda o‘tkaziladi. Ichki burilish radiusi 25 dan 26 metrgacha. Har bir to‘g‘ri chiziqning uzunligi va har bir burilish uzunligi taxminan 100 metrni tashkil qiladi.
Konkida yugurish maydoni ikki yo‘lakchaga bo‘lingan - ichki va tashqi. Ulardan biri o‘tish chizig‘i. Masofaning har bir bosqichida har bir sportchi o‘tish chizig‘idagi yo‘lakchani o‘zgartirishi shart. Istisnolar - jamoaviy poygalar va ommaviy start, bunda barcha sportchilar ichki yo‘lakdan boradilar.
Yugurish yo‘lakchasi short-trek uchun qoidasiga ko‘ra, odatda oddiy xokkey stadionida belgilanadi. Burilishlar 8 m ichki radius bilan amalga oshiriladi, doira orasidagi masofa 28,85 m. Masofa - 111,12 m - chetidan 0,5 m masofani o‘lchash yo‘li bilan olinadi. Ular soat miliga teskari yo‘nalishda harakat qilishadi. Qisqa masofalarga bo‘lgan musobaqalarda konkida uchuvchilar "toza" muzdan burilishlari uchun trassa boshlang‘ich chizig‘i bilan birga poygadan poygaga biroz siljiydi.
Qoidalar
Klassik konkida ular juft bo‘lib yugurishadi - bir sportchi tashqi yo‘lda, ikkinchisi ichki yo‘lda, chiziqlar har bir aylanishda o‘zgaradi. Poygalar soat miliga teskari yo‘nalishda o‘tkaziladi. Yo‘laklar o‘zgartirilganda, sportchilar bir-birining yonida to‘g‘ridan-to‘g‘ri o‘tish joyida bo‘lgan holatlar mavjud. Bunday holda, ichki chiziqdagi yuguruvchi tashqi tomondan yuguruvchiga o‘tishi kerak; aks holda, sportchi diskvalifikasiya qilinadi. Jamoaviy poygada uchta konkida uchuvchidan iborat ikkita jamoa qarama-qarshi to‘g‘ri yo‘ldan start olishadi va butun masofani ichki yo‘l bo‘ylab bosib o‘tishadi. Falstartdan so‘ng start takrorlanadi, agar ikkinchi fapstart bo‘lsa, uni amalga oshirgan sportchi diskvalifikasiya qilinadi. Sportchilarga burilishning ichki chetining chizig‘ini va marra chizig‘idagi chiziqlarni ajratuvchi chiziqni konki bilan kesib o‘tishga ruxsat etilmaydi; qoidalarni buzgan sportchi diskvalifikasiya qilinadi.
Short-trekda poygalar ham soat miliga teskari yo‘nalishda o‘tkaziladi, poygada olti nafargacha sportchi ishtirok etadi. Boshqa ishtirokchilarga xalaqit berish yoki ularga jismonan yordam berish, trekni cheklovchi fishkalarni urib tushirish va marra chizig‘ida oyoqni oldinga olib borish, konkini muz bilan yorib tashlash taqiqlanadi.
Ekipirovkasi
Klassik yugurish bo‘yicha konkida uchuvchilar maxsus kombinezonlarda va konki-klaplarda musobaqalashadi. Boshning shaklini ifodalovchi dubulg‘adan foydalanishga ruxsat beriladi. Aerodinamik dubulg‘alar va radioapparati taqiqlanadi. XX asrning 90-yillarida paydo bo‘lgan konki-klaplar (inglizcha - clapskate) old tomonida ilgakli pichoq va orqa tomoni prujinali bo‘ladi. Bu pichoqning yukga nisbatan harakatlanishiga imkon beradi, bu esa qo‘shimcha zarba uzunligini yaratadi va shu bilan tezlikni oshiradi. Svoyo nazvaniye «klap» konki poluchili za xarakternыy zvuk (angl. clap - xlopok), kotorыy izdayot lezviye, kogda posle tolchka sportsmena prujina vozvraщayet yego obratno k botinku.
Konkilar o‘zlarining "klap" nomini sportchining oyoq tepkisidan so‘ng, prujina uni butsaga qaytarganda, pichoq chiqaradigan xarakterli tovush (inglizcha clap - qarsak) uchun oladi.
Short-trekda sportchilar qo‘shimcha ravishda himoya dubulg‘asi, ko‘zoynak, qo‘lqop, tizza tagligi va bo‘yin himoyasini kiyishadi. Konki-klapda yugurish ga ruxsat berilmaydi.
Konki pichog‘ining oval kengligi qiymati (qiya radiusi) 21 dan 28 metrgacha , short-trekda taxminan 11 metrni tashkil qiladi, bundan tashqari, short-trek konkida yonlama qiyalik mavjud. Pichoqlar yuqori sifatli karbonli po‘latdan yasalgan. Bu figurali va xokkey konkidan yupqaroq - 1,0-1,2 mm. ega. Konkini o‘tkirlashtirish uchun ikkala konki ham bir xil darajada, pichoqlar bir-biriga parallel ravishda o‘rnatiladigan mashinadan foydalaniladi. Pichoqning yuzasi 90° burchak ostida silliq qirra hosil qilish uchun birinchi navbatda bitta qattiq blok bilan maydalanadi, shundan so‘ng u nozikroq tosh bilan oyna holatiga keltiriladi. Pichoqda burmalar, notekis qirralar yoki yoriqlar bo‘lishiga yo‘l qo‘yilmaydi, chunki bu konki pichog‘i muz bo‘ylab harakatlanayotganda qarshilikning oshishiga olib keladi.

Конькобежный спорт или скоростной бег на коньках — вид спорта, в котором необходимо как можно быстрее на коньках преодолевать определённую дистанцию на льду по замкнутому кругу. Подразделяется на классический и шорт-трек. Обычно под термином «конькобежный спорт» подразумеваются классические соревнования на 400-метровом овале.
История
Катание на коньках, голландская картина начала XVII века
Бронзовый призёр Олимпиады 2006 года Екатерина Лобышева, видна особенность современных коньков для конькобежного спорта («клапов») — свободная задняя часть конька.
Конькобежный спорт — один из старейших видов спорта. Самое раннее упоминание слова «конёк» можно найти в «Англо-Нидерландском словаре» Гемаха (1648). Самые древние коньки, обнаруженные археологами, принадлежали киммерийцам — кочевому племени, жившему 3200 лет назад в Северном Причерноморье.
Первые официально зафиксированные соревнования были проведены в Великобритании в январе 1763 года. Соревнования были выиграны мистером Лэмбом, который пробежал дистанцию 15 миль за 46 минут. Как вид спорта скоростной бег на коньках получил развитие во второй половине XIX века. В 1742 году в Эдинбурге был создан первый в мире конькобежный клуб, а в 1830 такие клубы появились в Лондоне и Глазго, в 1849 году — в Филадельфии, в 1863 г. — в Нью-Йорке, в 1864 г. — Тронхейме и Петербурге. В 1879 году в Англии учреждена национальная федерация конькобежного спорта. Англия первая в мире организовала национальное первенство, состоявшееся 8 декабря 1879.
В 1889 году в Амстердаме, Нидерланды, состоялся первый чемпионат мира среди конькобежцев. Победителем стал россиянин Александр Паншин. Тремя годами позже был основан Международный союз конькобежцев (ИСУ), который в настоящее время объединяет более 60 национальных федераций. ИСУ объявил соревнования 1889 года профессиональными и провёл в 1893 году в Амстердаме первый официальный чемпионат мира среди мужчин. В этом же году состоялся первый официальный Чемпионаты Европы. Первым официальным чемпионом мира является голландец Эден, а чемпионом Европы — швед Эрикссон. В 1901 году в Стокгольме чемпионом мира стал Франц Ватен из Финляндии, которая в то время была частью Российской империи, а на первенствах мира 1910 и 1911 годов и на первенстве Европы 1910 года победил россиянин Николай Струнников.
Рекорды в беге на коньках начали регистрироваться с 1890 года.
Чемпионаты мира у женщин проводятся с 1936 года, а чемпионаты Европы с 1970 года. Также с 1970 года стали проводиться чемпионаты мира по спринтерскому многоборью (по результатам забегов на 500 и 1000 м).
С 1996 года проводятся чемпионаты мира на отдельных дистанциях. Также проходят этапы Кубка мира, который появился впервые в сезоне 1985/1986 годов. На Кубке мира сезона 2005/2006 появилась командная гонка преследования. С сезона с 2011/2012 — в масс-старт, с 20015/2016 — командный спринт.
С 2017 года формат чемпионата Европы изменился: в нечётные годы проводятся соревнования в классическом и спринтерском многоборье, в чётные годы на отдельных дистанциях.
В 2020 году был проведён первый чемпионат четырёх континентов, который задумывался как аналог чемпионата Европы для неевропейских стран. Четыре континента в названии — это Америка, Азия, Африка и Океания.
В программу зимних Олимпийских игр скоростной бег на коньках у мужчин входил с самого начала, с 1924 года, начиная с 1960 года проводятся и соревнования среди женщин. Первенство разыгрывалось на четырёх дистанциях — 500, 1500, 5000, 10000 м и в многоборье. В 1928 году соревнования на дистанции 10 000 м не проводились, зачета в сумме многоборья не было. Современная программа зимних Олимпийских игр включает прохождение коротких — 500, 1000 (у мужчин с 1976 года), и 1500 м, и длинных — 3000, 5000 (у женщин с 1988 года), и 10000 м дистанций. Участники соревнований бегут парами — один по внешней, другой — по внутренней дорожкам. На каждой дистанции от национальной команды могут выступать 3 спортсмена. До 1972 года на дистанциях 500 и 1500 м у мужчин могли выступать 4 спортсмена. Абсолютное первенство в многоборье не разыгрывается. Только в 1924 году олимпийский чемпион определялся по сумме мест, занятых на четырёх дистанциях.
В 1967 году ИСУ принял под свою эгиду шорт-трек, хотя и не организовывал международных соревнований до 1976 года. Чемпионаты мира по шорт-треку проводятся с 1981 года. С 1997 года проводятся чемпионаты Европы. На Олимпийских Играх 1988 года в Калгари шорт-трек был показательным видом спорта. Начиная с Олимпиады 1992 года шорт-трек вошёл в программу олимпийских игр. На Олимпиаде 2014 года в Сочи в шорт-треке было разыграно 8 комплектов наград (в конькобежном спорте — 12).
Большое развитие конькобежного спорта произошло с введением в строй катков с искусственной дорожкой. Первым чемпионатом на льду искусственной заморозки стал чемпионат Европы 1959 года в Гётеборге. А в 1960 году в Скво-Велли прошли первые Олимпийские игры на искусственном льду.
В 1985—86 появились первые полностью крытые конькобежные катки — один в Берлине, второй в Херенвене. Чемпионат мира в классическом многоборье 1987 года стал первым, который прошёл под крышей. А в 1988 году соревнования на Олимпийских играх в Калгари также прошли на крытом катке.
Изменилась и экипировка спортсменов — стали применяться новые костюмы, в 1997 году появился новый тип коньков — клап-скейты. Это позволило увеличить скорости бега.
Соревнования
Конькобежец на старте
Бег на прямой. Около бортика тренеры
Соревнования по классическому бегу на коньках проводятся в следующих форматах:
— многоборье (англ. allround);
— на отдельных дистанциях, включая командную гонку преследования, масс-старт и командный спринт.
Многоборье старейший из форматов. Спортсмены соревнуются на четырёх дистанциях, по сумме которых определяется победитель. Существует три вида многоборья: спринтерское — 500 м +1000 м + 500 м +1000 м; малое — 500 м + 1500 м + 1000 м + 3000 м и классическое — 500 м + 5000 м + 1500 м + 10000 м (у женщин дистанция 10000 метров заменяется на 3000 метров). За каждый забег начисляются очки — за каждую секунду времени прохождения 500 м даётся 1,000 очко. Время на других дистанциях делится на число, на которое данная дистанция длиннее 500 м, и полученное число добавляется к сумме очков, полученных за предыдущие дистанции. Победителем становится конькобежец набравший наименьшую сумму.
Проводятся чемпионаты мира в классическом и спринтерском многоборье, чемпионаты Европы и отдельных государств по спринтерскому и классическому многоборью.
Соревнования на отдельных дистанциях проводятся на чемпионате мира на отдельных дистанциях и этапах Кубка мира. Забеги проходят на дистанциях 500 м, 1000 м, 1500 м, 3000 м (только у женщин), 5000 м и 10000 м (только у мужчин), также проводятся командная гонка преследования, масс-старт и командный спринт. Начиная с 1996 года, чтобы уравнять шансы спортсменов, на 500 м проводятся два забега. Каждый конькобежец в одном стартует по внутренней дорожке, во втором — по внешней дорожке.
В командной гонке преследования от страны можно выставить одну женскую и одну мужскую команду. В забеге участвуют две команды по три конькобежца. Они стартуют одновременно на противоположных сторонах катка с середины внутренней прямой. Женщины бегут шесть кругов, мужчины восемь.
В командном спринте в забеге участвуют две команды по три конькобежца. Они стартуют одновременно на противоположных сторонах катка с середины внутренней прямой и бегут три круга. После первого круга бегут два конькобежца, последний круг заканчивает один.
В масс-старте стартуют одновременно несколько конькобежцев. По ходу дистанции делается несколько промежуточных финишей за победу на которых первые трое получают очки (до 5 очков). Очки, завоёванные на промежуточных финишах, суммируются. На главном финише первые трое получают дополнительно 60, 40 и 20 очков. Спортсмены занимают итоговое место в соответствии с набранным количеством очков, спортсмены не набравшие очков занимают следующие места по времени.
Также проводятся соревнования на дистанциях 100 и 300 м (преимущественно среди детей), милю, в конькобежном марафоне.
Соревнования по шорт-треку: Спортсмены соревнуются на дистанциях 500 м, 1000 м, 1500 м, 3000 м и в эстафетах: у женщин — 3000 м, у мужчин — 5000 м.
Проводятся чемпионаты мира, чемпионаты Европы, Кубок мира, национальные чемпионаты, также входит в программу Олимпийских игр.
Шорт-трекисты на повороте
Беговая дорожка
Схема 400 метровой дорожки
Разметка для забегов в шорт-треке
Беговая дорожка для конькобежного спорта в классическом варианте представляет собой овал длиной либо 400, либо 333.3 метра. Все крупные соревнования проходят исключительно на дорожках длиной 400 метров. Радиус внутреннего поворота составляет от 25 до 26 метров. Длина каждой прямой и длина каждого поворота около 100 метров.
Конькобежный каток делится на две дорожки — внутреннюю и внешнюю. Одна из прямых является переходной. Каждый спортсмен на каждом круге дистанции обязан поменять дорожку на переходной прямой. Исключение составляют командные забеги и масс-старт, где все спортсмены бегут по внутренней дорожке.
Беговая дорожка для шорт-трека, как правило, размечается на обычном хоккейном стадионе. Повороты делают внутренним радиусом 8 м, расстояние между закруглениями — 28,85 м. Расстояние — 111,12 м — получается при измерении дистанции в 0,5 м от бровки. Ездят против часовой стрелки. В соревнованиях на короткие дистанции, чтобы конькобежцы поворачивали на «чистом» льду, трассу вместе со стартовой чертой от забега к забегу немного смещают (финишная черта с аппаратурой фотофиниша неподвижна).
Правила
В классических коньках бегут парами — один спортсмен находится на внешней дорожке, другой на внутренней, смена дорожек происходит каждый круг. Забеги проводятся против часовой стрелки. При смене дорожки случаются ситуации, когда спортсмены оказываются на переходной прямой рядом. В этом случае, бегущий по внутренней дорожке должен пропустить бегущего по внешней; в противном случае, спортсмен дисквалифицируется. В командной гонке преследования две команды из трёх конькобежцев стартуют на противоположных прямых и бегут всю дистанцию по внутренней дорожке. После фальстарта старт проводится повторно, в случае второго фальстарта спортсмен совершивший его дисквалифицируется. Спортсменам запрещается пересекать коньками линии внутренней бровки поворота и линию, разделяющую дорожки на финишной прямой; спортсмен, нарушивший правила, дисквалифицируется.
В шорт-треке забеги также проводятся против часовой стрелки, в забеге принимают участие до шести спортсменов. Запрещено мешать или физически помогать другим участникам, сбивать фишки, ограничивающие трек и выносить вперед ногу на финише, оторвав конек ото льда.
Экипировка
Конькобежные коньки—клапы системы Viking
Станок для заточки беговых коньков
Конькобежцы в классическом беге соревнуются в специальных комбинезонах и бегут на коньках—клапах. Разрешено использовать шлем, повторяющий форму головы. Аэродинамические шлемы и радиоаппаратура запрещены. У коньков—клапов (англ. - clapskate), появившихся в 90-х годах XX века, имеется лезвие с шарниром в передней части и подпружиненной задней частью. Это позволяет лезвию двигаться относительно ботинка, создавая дополнительную длину отталкивания и увеличивая тем самым скорость. Своё название «клап» коньки получили за характерный звук (англ. clap - хлопок), который издаёт лезвие, когда после толчка спортсмена пружина возвращает его обратно к ботинку.
В шорт-треке спортсмены дополнительно надевают защитный шлем, защитные очки, перчатки, наколенники, защиту шеи. Коньки-клапы запрещены.
Величина овала лезвия конька (радиус кривизны) составляет от 21 до 28 метров, в шорт-треке около 11 метров, помимо этого у коньков для шорт-трека есть боковая кривизна. Лезвия изготавливаются из высококачественной углеродистой стали. Оно тоньше, чем у фигурных и хоккейных коньков — 1,0-1,2 мм. Для заточки коньков используется станок, в котором оба конька закрепляются на одном уровне лезвиями вверх параллельно друг другу. Поверхность лезвия шлифуется вначале одним жестким бруском, для того чтобы сформировать ровную кромку с углом 90°, после чего шлифуется более тонким бруском до зеркального состояния. Не допускается никаких заусенец, неровных краёв, а также канавки в лезвии, так как это приводит к увеличению сопротивления при движении лезвия конька по льду.