Bugun poytaxtimizning Shayxontohur tumanidagi 102-umumta’lim maktabi hududida bunyod etilgan yengil konstruksiyali dzyudo zalining tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Bayramona ruhda o‘tgan tadbirda O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi raisi Rustam Shoabdurahmonov, O‘zbekiston Xalq ta’limi vaziri Sherzod Shermatov, Turizm va sport vaziri o‘rinbosari Avaz Karimov, Paralimpiya qo‘mitasi raisi Muxtorxon Tashxodjayev, MOQ Bosh kotibi Oybek Kasimov va Qo‘mita raisi o‘rinbosarlari Saken Polatov, Sherzod Tashmatov, MOQ raisi o‘rinbosari va O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi raisi Azizjon Kamilov, Toshkent shahar hokimi o‘rinbosari Faxriddin Davrukov, Shayxontohur tumani hokimligi mutasaddilari, maktab joylashgan «Bog‘ ko‘cha» mahalla faollari hozir bo‘lishdi.
Marosimning kirish qismida ramziy ma’nodagi lenta kesilib, dzyudo zali kaliti maktab direktori Ra’no Mirzajonovaga topshirildi. Xalq ta’limi vaziri Sherzod Shermatov o‘z nutqi bilan tadbirning rasmiy qismini ochib berdi. Shuningdek, tadbirda MOQ rahbarlari ham so‘z olishdi.
“Dunyoda dzyudo sport turi rivojlangan davlatlar amaliyotiga nazar tashlasak, u yerda bolalar dzyudo yakkakurashi bilan maktabdayoq shug‘ullanishni boshlaydilar. Xalqaro musobaqalar – Olimpiada va jahon chempionatlaridagi katta yutuqlar ham aynan shuning mevasi. O‘zbekistonda ham jahon amaliyotidan andoza olinib, dzyudoni ommalashtirish, rivojlantirish quyi bo‘g‘indan boshlanyapti. Bu qurilayotgan dzyudo zallari aynan shuning uchun xizmat qiladi”, – dedi R.Shoabdurahmonov.
Dzyudo zali qisqa fursatda bunyod etilgan bo‘lib, barcha talablarga javob beradi. Zalga to‘shalgan tatamida nufuzli xalqaro turnirlarni o‘tkazish mumkin. Yangi ob’ektning hajmi 30×18 metrni tashkil qiladi. Balandligi – 10 metr.
“So‘zim avvalida barchani bugungi bayram – O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilgan kuni bilan O‘zbekiston Milliy Olimpiya qo‘mitasi, Federatsiyamiz va shaxsan o‘z nomimdan tabriklayman. Bugun siz azizlar bilan poytaxtimizdagi 102-son umumta’lim maktabida zamonaviy, barcha talablarga javob beradigan dzyudo zalining tantanali ochilish marosimida ko‘rishib turibmiz. O‘zbekiston Xalq ta’limi vazirligi, Milliy Olimpiya qo‘mitasi, O‘zbekiston dzyudo federatsiyasi hamkorligida bunyod etilgan zamonaviy dzyudo zali mahalla ahli, maktab o‘quvchilari uchun bugungi bayramga sovg‘a bo‘ldi deyish mumkin. Ishonchim komil, bugun biz ochilishida qatnashayotgan bu ko‘rkam sport zalidan ham yaqin yillarda o‘zbek sporti dovrug‘ini dunyoga yanada tanitadigan dzyudochilar yetishib chiqadi”, – dedi A.Kamilov.
Maktab o‘quvchilari hamda dzyudo va turon yakkakurash sport turi vakillarining ko‘rgazmali chiqishlari tadbirga ko‘tarinki ruh bag‘ishladi. Yil oxirigacha qolgan viloyatlarda ham ayni paytda qurilish davom etayotgan dzyudo zallari bolajonlarga sovg‘a qilinadi.

В Ташкенте сдан в эксплуатацию специализированный зал по дзюдо
Сегодня состоялась торжественная церемония открытия зала дзюдо, построенного на территории средней школы № 102 Шайхантахурского района.
В мероприятии приняли участие председатель Национального Олимпийского комитета Узбекистана Рустам Шаабдурахманов, Министр народного образования Шерзод Шерматов, заместитель Министра Туризма и спорта Аваз Каримов, председатель Паралимпийского комитета Мухторхон Ташходжаев, Генеральный секретарь Комитета Ойбек Касымов, заместители председателя НОК Сакен Полатов, Шерзод Ташматов, заместитель председателя НОК и руководитель федерации дзюдо Узбекистана Азизжон Камилов, заместитель хокима города Ташкента Фахриддин Давруков, представители хокимията Шайхантахурского района, активисты махалли «Бог Куча», на территории которой расположена школа.
В начале церемонии была перерезана символическая ленточка, а ключ от зала дзюдо был передан директору школы Раъно Мирзажоновой. Официальную часть мероприятия открыли Министр народного образования Шерзод Шерматов. На мероприятии также выступили руководители НОК.
«Анализируя практику стран, где развито дзюдо, мы можем увидеть, что дети начинают заниматься этим видом спорта ещё в школе. Результатом этого являются международные соревнования — достижения спортсменов на Олимпийских играх и чемпионатах мира. Следуя примеру мировой практики, и в Узбекистане, популяризация и развитие дзюдо начинается с раннего возраста детей. Для этого и будут служить строящиеся залы дзюдо », — сказал Р. Шаабдурахманов.
Зал дзюдо был построен в короткие сроки и отвечает всем необходимым требованиям. На татами можно проводить престижные международные турниры. Размер нового объекта 30х18 метров. Высота — 10 метров.
«В начале своего выступления от имени Национального Олимпийского комитета Узбекистана, федерации, а также, лично от себя хочу всех поздравить с сегодняшним праздником — со «Днём предоставления узбекскому языку статуса государственного». Сегодня мы встретились с вами на церемонии открытия современного зала дзюдо в средней школе № 102. Современный зал дзюдо, построенный в сотрудничестве с Министерством народного образования Узбекистана, Национальным Олимпийским комитетом и федерацией дзюдо Узбекистана, стал подарком для жителей махалли и школьников. Я уверен, что этот прекрасный зал, который мы открываем сегодня, будет выпускать дзюдоистов, которые в ближайшие годы еще больше прославят узбекский спорт в мире», — сказал А.Камилов.
Выступления учеников школы и представителей единоборства турон ещё больше украсили церемонию открытия. До конца года детям будут представлены залы дзюдо, которые строятся и в остальных регионах.