Pekin-2022 qishki Olimpiya oʻyinlari startiga 50 kun qoldi
Bugun kelasi yil Xitoyning Pekin shahrida start oladigan XXIV qishki Olimpiya oʻyinlari boshlanishiga roppa-rosa 50 kun qoldi. Ayni paytda oʻzbekistonlik sportchilarning Pekin-2022 qishki Olimpiya oʻyinlariga tayyorgarligi qizgʻin davom etmoqda.
Taʼkidlash joiz, shu kunlarda Rossiyada (Abzakovo va Magnitogorsk changʻi markazlarida) togʻ changʻisi boʻyicha saralash musobaqalari oʻtkazilmoqda. Shuningdek, ushbu oy oxirida vakillarimiz Eronda yana bir turnirda qatnashishi koʻzda tutilgan.
Pekin-2022 yoʻllanmalarni qoʻlga kiritishga togʻ changʻisi boʻyicha terma jamoamiz vakillari Komiljon Toʻxtayev va Valeriya Kovaleva asosiy daʼvogar boʻlib turishibdi. Arman Gayupov va Raʼno Raimqulova ularga zaxira sifatida tayyorlanishmoqda. Qayd etish joiz, Xalqaro changʻichilar federatsiyasi saytida Komiljon Toʻxtayev litsenzion hududda qayd etilgan. Yakuniy litsenziatlar kelasi yilning 17-yanvar kuni rasman eʼlon qilinadi. Reglamentga koʻra, mazkur yoʻnalishda Oʻzbekiston terma jamoasi 2 ta yoʻllanma (1 erkak va 1 ayol) qoʻlga kiritishi mumkin. Hozirda ayollar toifasidagi kvota uchun jiddiy kurash olib borilmoqda.
Oʻzbekiston changʻi sport turlari federatsiyasi tomonidan ishlab chiqilgan va Turizm va sport vazirligi, Oʻzbekiston Milliy Olimpiya tomonidan tasdiqlangan tezkor reja asosida sportchilarimiz boʻlajak startlarga tayyorgarlik olib borishmoqda. Vakillarimiz Rossiya, Eron va Yevropa mamlakatlarida oʻquv-mashgʻulot yigʻinlari hamda musobaqalarda ishtirok etishadi. Mazkur tadbirlarda bugungi epidemiologik vaziyatdan kelib chiqqan holda barcha qoidalarga rioya qilinmoqda va xavfsizlik choralari taʼminlangan.
Sportchilarimiz boʻlajak Olimpiya oʻyinlariga togʻ changʻisining slalom va gigant slalom yoʻnalishlarida tayyogarlik koʻrishmoqda.

Подготовка узбекских спортсменов к Зимним ОИ Пекин-2022 идёт полным ходом
ХXIV Зимние Олимпийские игры стартуют 4 февраля 2022 года. К этим главным состязаниям календарного плана Международного Олимпийского комитета грядущего года готовится вся мировая общественность, в том числе и спортсмены Узбекистана, задачей которых является завоевание заветных путёвок на Игры Пекин-2022.
Отметим, что в эти дни квалификационные соревнования проходят в России (горнолыжные центры Абзаково и Магнитогорск). В конце декабря будут проходить в Иране. Наши спортсмены соревновуются в двух видах — слалом и гигантский слалом.
Основными претендентами на завоевание путёвок на Игры Пекин-2022 от Федерации лыжного спорта Узбекистана являются Камилжон Тухтаев и Ковалёва Валерия. Арман Гаюпов и Раимкулова Рано являются дублёрами и пытаются набрать квалификационные очки и опыт. Важно отметить, что согласно рейтингу Международной Федерации лыжного спорта Камилжон Тухтаев уже находится в списке спортсменов, завоевавших лицензию на предстоящие зимние Олимпийские игры, и на сегодняшний день ожидается официальное подтверждение со стороны Международной Федерации лыжного спорта, которое будет опубликовано на сайте МОК 17 января 2022 года. Напомним, что Узбекистан имеет только две квоты для участия в ЗОИ и в настоящее время борьба идёт за вторую, женскую, квоту. В соответствии с оперативным планом, подготовленным Федерацией лыжного спорта Узбекистана и утвержденной Национальным Олимпийским комитетом и Министерством туризма и спорта Узбекистана, наши спортсмены проводят УТС в Европе, России и Иране. Несмотря на все сложности, связанные с пандемией, организаторами программы соблюдены все необходимые условия безопасности и созданы возможности, чтобы наши соотечественники смогли встать в ряды участников одних из главных соревнований четырёхлетия.
Отметим, что наши спортсмены принимают участие в соревнованиях по лыжному спорту в дисциплинах: «Слалом» и «Слалом-Гигант».