Toshkent karate boʻyicha Osiyo chempionatiga mezbonlik qiladi
Ayni kunlarda Qozogʻistonning Almati shahrida karatening WKF yoʻnalishi boʻyicha Osiyo chempionati boʻlib oʻtmoqda. Musobaqa doirasida Osiyo karate federatsiyasining konferensiyasi oʻz ishini boshladi. Unda Butunjahon karate federatsiyasi prezidenti Antonio Espinos, shuningdek, Osiyo karate federatsiyasining birinchi vitse-prezidenti Alam Mullayev ham ishtirok etmoqda.
Ushbu tadbir kun tartibidan kelasi yil oʻtkaziladigan qitʼa chempionatiga mezbonlik qiluvchi davlatni aniqlab olish masalasi oʻrin olgan edi. Ahamiyatlisi, unda Toshkent shahri kelasi yil barcha yosh toifalaridagi qitʼa chempionatini qabul qiladigan boʻldi. Qayd etish joiz, avvalgi mezbon davlatlar oʻz yurtlaridagi epidemiologik vaziyat sabab musobaqani qabul qila olmaydigan boʻlgan edi.
Dastlabki rejaga koʻra, qitʼa birinchiligi Osiyo oʻyinlaridan avval oʻtkazilishi koʻzda tutilgan. Bu esa karatechilarimiz uchun muhim start oldidan oʻziga xos tayyorgarlik vazifasini oʻtab beradi. Eslatib oʻtamiz, Toshkent 2019-yil iyul oyida kattalar oʻrtasidagi Osiyo chempionatini qabul qilgan edi.

Ташкент примет чемпионат Азии по каратэ
В эти дни Алматы принимает у себя чемпионат Азии по каратэ WКF. В рамках соревнований начала свою работу конференция Азиатской федерации каратэ. В мероприятии принимают участие президент Всемирной федерации каратэ Антонио Эспиноза, а также первый вице-президент Азиатской федерации каратэ Алам Муллаев.
На повестке дня рассматривался вопрос об определении страны-хозяйки следующего континентального первенства. Итоги гласят, что Ташкент примет чемпионат Азии 2022 года во всех возрастных категориях. Стоит отметить, что предыдущие кандидаты на проведение ЧА не смогли принять соревнования из-за эпидемиологической ситуации в своих государствах.
Согласно первоначальному плану, континентальное первенство должно предшествовать Азиатским играм. Это в свою очередь, служит своеобразной подготовкой перед важными стартами для наших каратистов. Напомним, что Ташкент принимал чемпионат Азии среди взрослых в июле 2019 года.