Qor ustidagi polo bahslariga marhabo
Polo – betakror va ajoyib sport turlaridan biri. Ushbu qiziqarli jamoaviy oʻyin turi sportchilardan tana va otni mohirlik bilan, mukammal darajada boshqarish hamda yuqori konsentratsiyani talab qiladi.
Poloning kelib chiqishi ulugʻ ajdodlarimizga borib taqalsada, uning sport turi sifatida shakllanish tarixi Buyuk Britaniya bilan bogʻlanadi. Inglizlar ushbu oʻyinni Britaniyaga Hindistondan olib ketishadi. Yevropada zamonaviy ot poygasi muxlislari jamoaviy oʻyinning yangi qoidalarini oʻylab topishadi va uni mukammal sport turi sifatida dunyoga olib chiqadi.
Oʻzbekiston hududlarida ajdodlarimiz polo sport turiga poydevor vazifasini oʻtab bergan chavgon oʻyini bilan qadimdan shugʻullanib kelgan, zero ota-bobolarimiz orasida ot poygasi, uloq-koʻpkari kabi etnosport turlari keng ommalashgan boʻlsa-da, biroq mamlakatimizda zamonaviy sport turi sifatida ot polosi yaqindan rivojlana boshlagan.
Jumladan, 2018-yildan Qashqadaryo va Fargʻona viloyatlarida polo oʻynash uchun qulay boʻlgan polo-poni va qorabayir otlarini koʻpaytirishga bagʻishlangan yangi zamonaviy majmualar ochish boshlandi. 2020-yilga kelib Oʻzbekistonda polo federatsiyasi tashkil etildi.
2021-yil 5-avgustdagi “Oʻzbekistonda yilqichilik, ot sporti, zamonaviy beshkurash va poloni 2025-yilgacha rivojlantirish davlat dasturi toʻgʻrisida”gi Prezident Qarori esa yurtimizda poloni rivojlantirishda yangi davrni boshlab berdi, desak mubolagʻa boʻlmaydi. Mazkur qarorda belgilab berilgan vazifalarning ijrosi doirasida Oʻzbekiston polo federatsiyasi tomonidan 2022-yil 9-yanvar kuni Toshkent viloyatining Boʻstonliq tumanida “Amirsoy Polo Cup-2022” musobaqasi tashkil etiladi. Musobaqa Oʻzbekistonda ushbu sport turini keng ommalashtirish va yurtimizda ot polosini rivojlantirish maqsadida oʻtkazilmoqda. 2022” musobaqasi tashkil etiladi. Musobaqa Oʻzbekistonda ushbu sport turini keng ommalashtirish va yurtimizda ot polosini rivojlantirish maqsadida oʻtkazilmoqda. Unda “Nest One”, “OFB”, Milliy gvardiyaning shahar va ot sporti boʻyicha Respublika Oliy sport mahorati maktablarining jamoalari ishtirok etadi.
Eslatib oʻtamiz, ot polosi boʻyicha musobaqa 2021-yil yanvar oyida ham “Amirsoy Resort” togʻ majmuasida oʻtkazilgan edi. Turizm va sport vazirligining maʼlum qilishicha, musobaqa dengiz sathidan 2200 metr balandlikda boʻlib oʻtadi. Qayd etish joiz, jahon tajribasida shu paytgacha qor va muzli maydonlarda polo bahslari oʻtkazilgan boʻlsada, bunday balandlikdagi oʻyin ilk bor tashkil etilmoqda.

Первые соревнования по снежному поло на высоте 2200 метров
Конное поло называют «игрой королей» — это сложная и зрелищная командная игра, игроки которой должны виртуозно владеть своим телом и превосходно управлять лошадью.
Современное поло стало «детищем» Великобритании: именно там придумали современные правила и довели игру до совершенства.
Поло зародилось ещё во времена тюрков в виде командной конной игры с палкой и мячом, которая называлась «човган». Бабур привёз ее в Индию, а уже оттуда английские колонизаторы забрали човган к себе на родину, и со временем игра превратилась в современное поло.
В Узбекистане поло издавна было связано с игрой на коне, послужившей основой для этого вида спорта, так как среди наших предков широкой популярностью пользовались такие этноспортивные виды, как скачки, улок-купкари, однако в нашей стране конное поло как современный вид спорта начало активно развиваться с недавнего времени.
В частности, в 2018 году в Кашкадарьинской и Ферганской областях открылись современные, отвечающие международным стандартам комплексы по разведению и выращиванию лошадей, подходящих для игры в поло. К 2020 году в Узбекистане открылась Федерация поло.
Постановление Президента “О государственной программе развития коневодства, конного спорта, современного пятиборья и поло в Узбекистане до 2025 года” от 5 августа 2021 года положило начало новому этапу в развитии поло в нашей стране. Во исполнение задач, определённых данным документом, Федерацией поло Узбекистана 9 января 2022 года в Бостанлыкском районе Ташкентской области будет организован турнир “Amirsoy Polo Cup-2022”. Соревнования проводятся в целях популяризации и развития этого вида спорта в нашей стране. Свои команды выставили представители Nest One, OFB, Республиканской школы высшего спортивного мастерства Национальной гвардии по конному спорту.
Напомним, что состязания по конному поло прошли и в январе 2021 года в горном комплексе “Amirsoy Resort”. Как сообщили в Министерстве туризма и спорта, турнир пройдёт на высоте 2200 метров над уровнем моря. Стоит отметить, что хотя в мировой практике до этого времени проводились соревнования по поло на снежных и ледяных полях, игра на такой высоте организуется впервые.