Osiyoning eng kuchli suzuvchilari Samarqandda jam boʻlishdi
Bugun, 22-sentabrda diyorimizda ochiq havzada suzish boʻyicha Osiyo chempionati start oladi. Samarqand mezbonligida oʻtayotgan X qitʼa birinchiligining ilk kunida erkaklar va ayollar oʻrtasida 5 km masofaga oʻtkaziladigan bahslarga guvoh boʻlamiz.
Ayni daqiqalarda Samarqandda musobaqaning tantanali ochilish marosimi davom etmoqda. Unda Oʻzbekiston Respublikasi Sportni rivojlantirish vazirining oʻrinbosari Shahrullo Mahmudov, Samarqand viloyati hokimi oʻrinbosari Rustam Qobulov, Osiyo suzish konfederatsiyasi Bosh kotibi Taxa Al Kishri ishtirok etishyapti. Tan olish lozim, mazkur musobaqaga koʻrilgan tayyorgarlik, yaratilgan infratuzilma, mehmonlar uchun muhayyo etilgan sharoitlar mutaxassislar eʼtirofiga sazovor boʻldi. Buni ochilish marosimida soʻzga chiqqanlar ham alohida taʼkidlab oʻtishdi.
Bugungi bellashuvlarda Abdujalil Abdugʻaniyev, Vyacheslav Shkretov va Nikita Kornilov erkaklar oʻrtasida, Parizoda Iskandarova, Anastasiya Zelinskaya hamda Muslima Jumaboyeva ayollar bahsida yurtimiz sharafini himoya qiladi.

В Самарканде собрались сильнейшие пловцы Азии
Сегодня, 22-сентября в древнем и вечно молодом Самарканде стартует чемпионат Азии по плаванию на открытой воде. В первый день X континентального первенства сильнейших определят на дистанции 5 км среди мужчин и женщин.
В эти минуты в Самарканде продолжается торжественное открытие престижных соревнований. В нём принимают участие заместитель министра Развития спорта Республики Узбекистан Шахрулло Махмудов, заместитель хокима Самаркандской области Рустам Кабулов, Генеральный секретарь Азиатской конфедерации плавания Таха Аль Кишри. Стоит отметить, что всестроронняя подготовка к этому важному турниру, созданная инфраструктура, условия для гостей заслужили признание не только отечественных, но и зарубежных специалистов. Это особо подчеркнули выступавшие на церемонии открытия.
В сегодняшних состязаниях честь нашей страны будут защищать в мужской части Абдужалил Абдуганиев, Вячеслав Шкретов и Никита Корнилов, а среди женщин за медали будут бороться Паризода Искандарова, Анастасия Зелинская и Муслима Джумабоева.