Ёш дзюдочиларимиз ҳам қитъа чемпионатини биринчи ўринда якунлашди
Ливан пойтахти Байрут шаҳри мезбонлигида ўтган дзюдо бўйича ўсмирлар ва ёшлар ўртасидаги Осиё-Океания чемпионати ҳамюртларимиз учун кутилганидан ҳам омадли келди.
Ўсмирларимиз 9 та олтин, 5 та кумуш, 5 та бронза медали билан умумжамоа ҳисобида биринчи ўринни эгаллашганди. Ёшларимиз ҳам икки кунлик муросасиз беллашувлар якунига кўра қитъада биринчи бўлишди. Ёшлар терма жамоамиз 7 та олтин, 2 та кумуш, 6 та бронза, жами 15 та медаль билан 15 давлат орасида умумжамоа ҳисобида фахрли биринчи ўринни банд этишди. Тўрт кун давомида Байрутда 16 маротаба Ўзбекистон мадҳияси янгради. Мамлакатимиз дзюдоси тарихида ҳали бундай натижа кузатилмаганди.
Қозоғистон терма жамоаси 3 та олтин, 1 та кумуш, 5 та бронза медали билан иккинчи ўринни қўлга киритган бўлса, кучли учликка 2 та олтин, 5 та кумуш, 4 та бронза медали билан Жанубий Корея терма жамоаси якун ясади.

Молодые дзюдоисты Узбекистана - лучшие на континенте!
Прошедший в столице Ливана Бейруте чемпионат Азии и Океании по дзюдо среди юниоров и молодёжи для наших соотечественников завершился более чем успешно.
Наши юниоры заняли первое место в общекомандном зачёте с 9 золотыми, 5 серебряными и 5 бронзовыми медалями. Отечественная молодёжная сборная также лидировала на континенте по итогам двухдневных бескомпромиссных поединков. Молодые единоборцы с 7 золотыми, 2 серебряными, 6 бронзовыми медалями заняли почётное первое место в турнирной таблице среди 15 стран. В течение четырех дней в Бейруте 16 раз прозвучал Государственный гимн Республики Узбекистан. Такого результата в истории дзюдо нашей страны ещё не наблюдалось.
Сборная Казахстана заняла второе место с 3 золотыми, 1 серебряной, 5 бронзовыми наградами, тройку сильнейших замкнула делегация Южной Кореи, в активе которой 2 золотые, 5 серебряных, 4 бронзовые медали.