Халқаро дзюдо федерацияси қоидаларга ўзгартириш киритди
Ҳар Олимпия циклида деярли барча спорт турларида қонун-қоидаларга ўзгартиришлар киритилади. Бу борада Халқаро дзюдо федерацияси ҳам қоидаларга кичик ўзгаришлар қилишга қарор қилган. Федерация сайтида Париж-2024 Олимпиада цикли учун янги қоидалар ҳақида видеодастур чоп этилди. Унда IJF ҳакамлар супервайзери ва шарҳловчиси Нейл Адамс батафсил тушунтириш берган. Масалан,
- Ҳужумга ўтган дзюдочи усулни бажаришда танаффуссиз ҳаракатни охирига етказса, доимгидек баҳо берилади. Бироқ баҳо келтирилмаган ҳаракатдан сўнг ердаги рақибга бошқа усул қўллаш бундан буён очко келтирмайди.
- Усулга тушиб қолган дзюдочи йиқилаётганда тирсаги ёки қўлини матга қўйиб олса, рақибига баҳо берилиши баробарида ўзига шидо (огоҳлантириш) ҳам кўрсатилади.
- Дзюдочилар тилида айтганда, корейс ёки мўғилча йўналишдаги сео-наги усулини бажариш ҳам тақиқланиб, бундай усулга ўтган вакилга шидо берилади.
- Кураш вақтида рақибнинг кимонодан ушлаш ҳолатини узсаю, ўзи дарҳол ҳужумга ўтмаса, шидо кўрсатилади.
- Беллашув вақти кийим ва сочларни тартибга келтириб олиш учун қўшимча 1 маротабадан рухсат берилади. Иккинчи ва учинчи шундай урунишлар вақт чўзишга уруниш деб ҳисобланиб, бу ишни қилган дзюдочи шидо билан жазоланади.
Бу янги қоидаларнинг баъзи эътиборлилари. Бу ҳақида батафасил Халқаро дзюдо федерациясининг расмий сайтида танишиб олиш мумкин. Мазкур ўзгаришлар 26-28 январь кунлари Португалиянинг Одивелаш шаҳрида ўтадиган Гран-при мусобақасидан бошлаб Париж-2024 цикли якунигача амал қилади.

IJF внесла изменения в правила
В каждом Олимпийском цикле вносятся изменения в правила практически во всех виды спорта. В связи с этим Международная федерация дзюдо также решила внести небольшую корректировку в условия организации соревнований по данной дисциплине. На сайте Федерации опубликован видеоролик о новых правилах Олимпийского цикла Париж-2024. В нём супервайзер судей и комментатор IJF Нейл Адамс дал подробное объяснение.
Когда дзюдоист, перешедший в атаку, завершает движение без перерыва при выполнении метода, ему выставляется такая же оценка, как и всегда. Однако применение другого метода к противнику, который на земле после недооцененного подхода больше не приносит очков.
Если дзюдоист, попавший в болевой приём, при падении упёрся локтем или рукой на татами, то его оппоненту выставляется оценка, в которой также указывается шидо (предупреждение) самому себе.
Говоря языком дзюдоистов, также запрещено выполнять технику сео-наги корейского или монгольского направления, а представителю, приминившему такой метод, даётся шидо.
Если во время поединка соперник овладевает позой захвата за кимоно, а сам не сразу переходит в атаку, то показывается ему шидо.
Во время соревнований даётся дополнительно 1 раз привести одежду и волосы в порядок. Второй и третий разы считаются попыткой тянуть время, и дзюдоист, который делает это, наказывается шидо.
Вот некоторые приёмы из новых правил. Об этом можно узнать на официальном сайте Международной федерации дзюдо. Данные изменения будут действовать начиная с Гран-при, который пройдет 26-28 января в португальском городе Одивелаш до окончания цикла Париж-2024.