Ватан ҳимоячилари кунига бағишлаб “Мен ғолиб” оммавий югуриш мусобақаси ташкил этилди
Пойтахтимизда Ўзбекистон Республикаси Қуролли кучлари ташкил топганининг 30 йиллиги муносабати ҳамда Ватан ҳимоячилари кунига бағишланган “Мен ғолиб” шоири остидаги югуриш мусобақаси ўтказилди.
Мусобақада мамлакатимиз Қуролли кучлари тизимига кирувчи хизматчилар ҳамда ҳаваскорлар иштирок этишди. Ўзбекистон енгил атлетика федерациясининг маълум қилишича, ҳамюртларимиз орасида соғлом турмуш тарзи тарғиботини янада кучайтириш йўлидаги ушбу турнир 9400 метр масофага ташкил этилди. Регламентга кўра, “Мен ғолиб” югуриш мусобақасида ҳар бир жамоа таркиби 30 нафар иштирокчи, жумладан, 3 та профессионал атлет ҳамда 3 нафар аёл спортчидан иборат бўлиши лозим эди.
Умумий ҳисоб бўйича эркаклар ўртасида Мудофаа вазирлиги вакили Шоҳруҳ Давлатов, аёллар тоифасида эса Миллий Гвардия жамоаси таркибида иштирок этган Алина Ҳакимова олтин медални қўлга киритди.
Эркаклар:
1. Шоҳруҳ Давлатов – 27:33
2. Евгений Фадеев – 28:45
3. Отабек Тошқувватов – 29:12
Аёллар:
1. Алина Ҳакимова – 34:06
2. Тамилла Кучкарова – 24:52
3. Маржона Оққўзиева – 37:26
Мусобақада умумжамоа ҳисобида биринчи ўринни қўлга киритган Мудофаа вазирлиги вакилларига бош соврин топширилди.
Тадбирни Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Хавфсизлик кенгаши котиби Виктор Маҳмудов, МОҚ раиси Рустам Шоабдураҳмонов ва унинг биринчи ўринбосари Равшан Ирматов, Ўзбекистон Республикаси Мудофаа вазирлиги ва бошқа ташкилот мутасаддилари катта қизиқиш билан кузатиб боришди. Тақдирлаш маросимида сўз олганлар юртимизда соғлом турмуш тарзи тарғиботи йўлида ҳисса қўшган барчага ўзларининг самимий тилакларини билдириб ўтишди.

Организован массовый забег, посвящённый Дню защитника Родины
В нашей столице прошли соревнования по бегу под девизом “Я победитель”, посвящённые 30-летию образования Вооруженных сил Республики Узбекистан и Дню защитника Родины.
В состязаниях приняли участие военнослужащие и любители здорового образа жизни. Этот турнир, направленный на дальнейшее усиление пропаганды массового спорта среди населения, по информации Федерации лёгкой атлетики Узбекистана, был организован на дистанции 9400 метров. Согласно регламенту мероприятия состав каждой команды составил по 30 участников, в том числе 3 профессиональных атлета и 3 спортсменки-женщины.
Что касается итогов соревнований, то в общем зачёте среди мужчин золотую медаль завоевал представитель Министерства обороны Шорух Давлатов, а в женской части состязаний на первую ступень пьедестала почёта поднялась Алина Хакимова, выступавшая в составе Национальной гвардии.
1. Шорух Давлатов – 27:33
2. Евгений Фадеев – 28:45
3. Отабек Ташкувватов – 29:12
1. Алина Хакимова – 34:06
2. Тамилла Кучарова – 24:52
3. Маржона Оккузиева – 37:26
Главный приз был вручён представителям Министерства обороны Республики Узбекистан, занявшие первое место в общекомандном зачете.
За мероприятием с большим интересом наблюдали секретарь Совета безопасности при Президенте Республики Узбекистан Виктор Махмудов, председатель НОК Рустам Шаабдурахманов и его первый заместитель Равшан Ирматов, представители Министерства обороны Республики Узбекистан и других Организаций. Выступившие на церемонии награждения выразили свои искренние пожелания всем, кто продолжает от всей души трудиться на пути развития здорового образа жизни среди населения.