Юртимизда илк бор ўтадиган дзюдо бўйича жаҳон чемпионатига бағишланган матбуот анжумани ўтказилди
6-13 октябрь кунлари пойтахтимиз биринчи марта дзюдо бўйича катталар ўртасидаги жаҳон чемпионатига мезбонлик қилади. Айни пайтда ушбу мусобақага катта тайёргарлик ишлари олиб борилмоқда. Миллий Олимпия қўмитасида дунё биринчилигига кўрилаётган ҳозирлик, Халқаро дзюдо федерацияси талабидан келиб чиққан ҳолда унда ОАВ ходимларининг фаолиятини мувофиқлаштириш мавзусида матбуот анжумани бўлиб ўтди. Унда МОҚ Бош котиби Ойбек Касимов, Ўзбекистон дзюдо федерацияси Бош котиби Улуғбек Кабулов, Халқаро дзюдо федерациясида фаолият олиб бораётган ҳамюртимиз Абдулло Муродов, Ўзбекистон дзюдо федерацияси терма жамоалар менежери Элдор Қаҳҳоров спикер сифатида қатнашишди.
Анжуманни Ойбек Касимов очиб берди ва Спортни ривожлантириш вазирлиги, Ўзбекистон Миллий Олимпия қўмитаси ва Ўзбекистон дзюдо федерацияси томонидан ҳукуматимизнинг қўллаб-қувватлаши билан мусобақага олиб борилаётган тайёргарлик жараёни ҳақида гапириб ўтди. Шундан сўнг бошқа мутахассислар ҳам ўз йўналишлари бўйича саволларга жавоб беришди.
Хусусан, Улуғбек Кабулов 2019 йил Гран-при, 2021 йил “Катта дубулға” туркумидаги мусобақаларни қабул қилганимизда тўпланган улкан тажриба асосида халқаро федерация билан иш олиб борилаётгани, бундай йирик спорт байрамидан Республикамизнинг барча ҳудудларидаги ёш спорт ишқибозларининг баҳраманд бўлишлари ва бевосита баҳсларни томоша қилишлари учун уларга махсус секторлар ажратилиши ҳақида айтиб ўтди. Шунингдек, 140 га яқин мамлакатдан келиши кутилаётган меҳмонларга барча қулайликларни яратиш орқали мамлакатимизнинг меҳмондўстлиги, туризм, транспорт-логистика ва бошқа соҳалардаги салоҳиятини кўрсатиш учун айни фурсат эканини таъкидлади.
Абдулло Муродовга кўра, ҳозирнинг ўзида Тошкентдаги жаҳон чемпионатини ёритиш учун 70 та хорижий ОАВдан талабнома тушган. Бу эса мусобақага бўлган қизиқишнинг қанчалик катталигидан далолат бермоқда. Мутахассис маҳаллий ОАВ ходимларига чемпионатни ёритиш учун халқаро ташкилот тизимидан қандай рўйхатдан ўтиш лозимлиги, бу борада IJF томонидан тасдиқланган йўриқнома ҳақида гапириб ўтди.
Анжуман давомида ОАВ ходимларига ғолиб ва совриндорларга топшириладиган эсдалик совғалари, медаллар дизайни, “Ҳумо арена” атрофида меҳмонлар учун ўзбек миллий ҳунармандчилигига оид кўргазмалар ташкил этилиши, очилиш маросимига оид атрофлича маълумот берилди.

Пресс-конференция, посвящённая ЧМ по дзюдо Ташкент-2022
C 6 по 13 октября в нашей столице состоится чемпионат мира по дзюдо среди взрослых. К этим престижным стартам года, которые впервые пройдут в Узбекистане, ведётся колоссальная подготовительная работа. Сегодня в Национальном Олимпийском комитете состоялась пресс-конференция, посвящённая организационным моментам первенства планеты, координации деятельности в нём сотрудников СМИ по требованию Международной федерации дзюдо (IJF). На встрече в качестве спикеров выступили Генеральный секретарь НОК Ойбек Касимов, Генеральный секретарь Федерации дзюдо Узбекистана Улугбек Кабулов, представитель IJF Абдулло Муродов, менеджер отечественных сборных по дзюдо Эльдор Каххоров.
Конференцию открыл Ойбек Касимов и рассказал о процессе подготовки к важным соревнованиям, проводимых при поддержке Правительства со стороны Министерства развития спорта, Национального Олимпийского комитета и Федерации дзюдо Узбекистана. Затем и другие эксперты подробнее остановились на вопросах своей сферы деятельности.
В частности, Улугбек Кабулов отметил, что на основе огромного опыта, накопленного при организации в Ташкенте Гран-при-2019, турнира серии "Большого шлема" 2021 года, ведётся слаженная работа с Международной федерацией, для того чтобы юные любители спорта со всех регионов республики также могли насладиться этим грандиозным спортивным праздником и непосредственно посмотреть соревнования, им будут выделены специальные сектора. Он также отметил, что это прекрасная возможность продемонстрировать потенциал нашей страны в сфере гостеприимства, туризма, транспортно-логистической и других сферах, создав все необходимые удобства для гостей, которые прибудут из около 140 стран.
По словам Абдуллы Мурадова, к этому моменту для освещения чемпионата мира в Ташкенте поступило 70 заявок от иностранных СМИ. А это в свою очередь, говорит о том, что насколько велик интерес к предстоящим стартам. Специалист рассказал сотрудникам местных СМИ о том, как зарегистрироваться в системе Международной организации для освещения чемпионата, а также о инструкции, утверждённой IJF в этом отношении.
В ходе конференции сотрудникам СМИ была представлена подробная информация о памятных подарках победителям и призёрам, дизайне медалей, организации выставок узбекского Национального ремесла для гостей вокруг “Humo arena”, а также о церемонии открытия.